Газпром чи Нафтогаз? Газова війна Путіна проти України триває

Газпром чи Нафтогаз: Газова війна у самому розпалі.

Газпром і Нафтогаз борються за транзитний газогін OPAL

Схема транзитних газогонів, які приєднані до “Північного потоку”

Для досягнення своїх цілей в Україні президент РФ Путін уживає всіх можливих засобів, у тому числі скорочення транзиту російського газу територією України. Для цього Газпром планує будівництво двох газопроводів – “Турецький потік” дном Чорного моря та “Північний потік-2” дном Балтійського моря. Минулого тижня угоду з Росією про реалізацію “Турецького потоку” підписав президент Туреччини Ердоган.

Крім того, по інтересам України боляче вдарило рішення Єврокомісії допустити прокачування Газпромом додаткових обсягів газу транзитним німецьким газогоном OPAL, що фактично відкриває можливість реалізації проекту “Північний потік-2”. Офіційні особи польського газового концерну PGNiG наполягають, що виключення 40 % завантаження OPAL із Третього енергопакету та передавання цих потужностей Газпрому порушує положення Європейської енергетичної хартії і права третіх осіб. Щорічні втрати України від рішення Єврокомісії можуть становити близько $300 млн. Нафтогаз і PGNiG подали скаргу до німецької комісії з регулювання у сфері енергетики на рішення Єврокомісії і висловили готовність до резервування цих потужностей замість Газпрому. Крім того, Польща та Україна підписали угоду про будівництво газового інтерконектора між газогонами в прикордонній смузі, що відкриє для України додатковий маршрут постачань газу та зменшить залежність від Газпрому.

Стокгольмский арбітраж незабаром винесе рішення

Стокгольмський арбітраж завершує розгляд позовів. Рішення за позовом Нафтогазу до Газпрома буде винесене незабаромСтокгольмський арбітраж завершив слухання за позовом Нафтогазу до Газпрому за транзитним контрактом. Глава Нафтогазу Коболєв виключив підписання мирової угоди з російським газовим монополістом. Комерційний директор Нафтогазу Вітренко вважає шанси на виграш справи хорошими, незважаючи на спроби Газпрому зірвати процес.

Крім того, господарський суд Києва задовольнив позов Антимонопольного комітету до Газпрому про стягнення боргу та штрафних санкцій за зловживання монопольним становищем за транзитним контрактом на загальну суму 172 млрд грн (більше $6,5 млрд). Газпром оголосив про намір оскаржити цей штраф у Стокгольмському арбітражі.

Чи вистачить газа в українських ПСГ на зиму?

Карта українських ПСГ

Карта українських ПСГ

Україна досить заощадливо витрачає газ, закачаний до підземних сховищ. За 51 день опалювального сезону в Україні із ПСГ піднято 1,3 млрд м3. Запаси становлять 13,4 млрд м3, що на 2,5 млрд м3 менше, ніж минулого року.

Коболєв вважає запаси газу в ПСГ достатніми для проходження опалювального сезону без закупівлі в російського газового монополіста, навіть з урахуванням пікового споживання в лютому. При цьому він припустив можливість покупки газу у Газпрому за умови прийнятної ціни, підписання додаткової угоди до існуючого контракту, відмови від принципу “бери або плати”, а також поставок в Україну, оминаючи окуповані території Донбасу.

На газових переговорах у Брюсселі РФ, Україна та ЄС не змогли досягти угоди із “зимового пакету”, аналогічної угоді, укладеній 2015 року. Міністр енергетики РФ Новак  стверджує, що Нафтогаз готовий купити від 1,5 до 4,0 млрд м3 газу. Новак заперечує підписання додаткової угоди до чинного договору. Судячи з усього, Нафтогаз і Газпром чекають рішення Стокгольмського арбітражу за взаємними позовами та вважають недоцільним вносити зміни до чинного договору, оскільки це може погіршити їхню позицію в арбітражі при розгляді справи.