НБУ вже не чекає на четвертий транш кредиту від МВФ

Четвертий транш кредиту МВФ у цьому році очікувати не слід

Керівництво НБУ визнало, що 2016 року четвертий транш кредиту розширеного фінансування МВФ отримано не буде. Відповідно, регулятор має переглянути прогноз зростання золотовалютних резервів на 2016 і 2017 роки.

За листопад резерви зменшилися на 1,6 % – до $12,27 млрд за рахунок виплат із погашення та обслуговування державного та гарантованого державою боргу. Чиста купівля валюти Нацбанком на аукціонах за місяць становила $80 млн. Наявні золотовалютні запаси забезпечують 3,6 місяця критичного імпорту.

Тенденція перевищення продажу готівкової валюти населенням над покупкою зберігається. У листопаді приватні особи продали валюти на $21,3 млн більше, ніж купили.

НБУ “зачищає” банківську систему

Нацбанк продовжує “чистити” банківську систему. У листопаді ще 2 банки визнані неплатоспроможними, із початку року регулятор відкликав ліцензії у 19 банків. На ринку залишилося лише 98 “живих” банків.

Структура власності Комерційного індустріального банку визнана прозорою, щодо ще 4 банків, у тому числі банку Platinum, проводяться перевірки.

НБУ в Верховному суді оскаржить рішення про відновлення діяльності або віднесення до категорії неплатоспроможних 9 банків. Глава НБУ Гонтарєва вважає, що повернення на ринок “нездорових” банків, які не відповідають нормам фінансового моніторингу та надають недостовірну звітність, підірве фінансову стабільність, тим паче, що законодавством не передбачено механізм відновлення їх діяльності. Однак власники банків, які виграли справи проти НБУ, стверджують, що чиновники регулятора займаються рейдерством і виводять банки з ринку заради заволодіння їх майном.

Приватбанк. Націоналізувати не можна банкротити

Протягом двох тижнів Гонтарева обіцяє оголосити результати верифікації виконання програми докапіталізації найбільшим банком країни – Приватбанком. На підставі верифікації буде прийнято рішення щодо продовження діяльності банку або його націоналізації. Про серйозність проблеми свідчить згадка проблеми Приватбанку в меморандумі про виконання Україною умов співпраці з МВФ. Керівництво НБУ заявляє, що мова про виведення банку з ринку та визнання його неплатоспроможним не йде. Падіння Приватбанку може привести до повного колапсу фінансової системи країни, що чудово розуміють як його власники, так і чиновники уряду та НБУ.

Рейтингове агентство Fitch констатувало, що українська банківська система не може наростити кредитування реального сектора економіки через значний обсяг проблемних кредитів, а також проблеми з ліквідністю та платоспроможністю. Головним фактором відновлення ринку агентство назвало нарощування комерційними банками капіталу до мінімального рівня, установленого Нацбанком.

Гонтарева вважає ситуацію контрольованою

Рейтингове агентство Standard & Poor’s підтвердило суверенний кредитний рейтинг України на рівні B-/ B зі стабільним прогнозом.

Нацбанк вважає ситуацію складною, але контрольованою. Облікова ставка залишена на минулому рівні – 14 % річних. НБУ пояснив своє рішення необхідністю нівелювання інфляційних та інших ризиків. Такими ризиками є затримка з отриманням четвертого траншу кредиту МВФ, провал програми приватизації і посилення політичної нестабільності. На думку глави НБУ Гонтаревої, монетарне стимулювання економіки протягом наступних кількох років буде передчасним через можливий негативний вплив на цінову стабільність. Оцінка інфляції за підсумками 2016 року залишився на рівні 12%, прогноз інфляції на 2017 рік – на рівні 8 %, а на 2018 рік – 6 %.

Глава НБУ Гонтарева та міністр фінансів Данилюк сподіваються на отримання наступного траншу кредиту МВФ на початку наступного року, однак для цього доведеться виконати ще низку істотних вимог МВФ, у тому числі, провести пенсійну реформу.