Останній МАФ: Тітушки київської влади проти підприємців

МАФ –кошмар столичної влади. Вони всюди. Багаторічна війна київської влади з “малими архітектурними формами” увійшла до активної фази. Майже щодня приходять повідомлення про знесення магазинів і торгових рядів. Влада столиці використовує незаконні методи для знищення торгових павільйонів і магазинів, які належать або орендуються підприємцями. “Тітушки” – перевірена зброя.

Незаконний “законний” демонтаж

Знищення МАФів на ринку "Юність"

Знищення МАФів на ринку “Юність”

Київська мерія стверджує, що законне знесення розтягнеться на роки. По кожному з об’єктів потрібно окреме судове рішення, що не завжди може бути на користь влади. Тому “комунальники” намагаються надати видимість законності “приписами” про демонтаж. У знесення беруть участь “тітушки” – напіввійськові формування, до складу яких, як з’ясувалося, входять переодягнені співробітники правоохоронних органів і курсанти шкіл МВС. Це пояснює відмову поліції застосовувати до них силу навіть у разі виникнення бійок. Знесення відбуваються в нічний час. Між власниками або орендарями споруд і тими, хто здійснюють демонтаж, відбуваються зіткнення.

Знищити МАФ: Події останнього місяця

Пожежа на ринку біля метро "Лісова"

Пожежа на ринку біля метро “Лісова”

4 грудня знесено МАФи біля станції метро “Політехнічний інститут”. Товар, що перебував в них, розграбовано. 8 грудня зруйновано торгові кіоски на ринку “Юність”, причому “комунальники” навіть не відключали їх від комунікацій. 15 грудня невідомими в балаклавах за допомогою трактора знесено торгові ряди біля метро “Оболонь”. 22 грудня здійснено ще одну спробу демонтувати торгові точки, що залишилися, біля метро “Політехнічний інститут”. Унаслідок зіткнення підприємців, які протестують проти знесення, і “комунальників”, серед яких виявилися співробітники поліції, постраждало 5 осіб. Результат сутичок 24 грудня біля метро “Харківська” під час знесення кіосків – п’ятеро постраждалих, і знову поліція до процесу знесення МАФів не втручалася.

Нарешті, 25 грудня неподалік метро “Лісова” сталося загоряння складу секонд-хенду, що належить власникам великого речового ринку. Пожежники виявили в згорілому складі загиблу жінку. Причиною пожежі, за версією поліції, став підпал будівлі у чотирьох місцях.

Дійсно, частина кіосків і магазинів не оформлена, і власники торгових точок не мають наміру платити пайові внески до міського бюджету й у подальшому. Однак те, що відбувається в даний момент, є повним правовим нігілізмом.

“Тітушки” проти підприємців

Тітушки на ринку біля метро "Харківська"

Тітушки на ринку біля метро “Харківська”

Директор комунального підприємства “Київблагоустрій” Кліпа заявив, що знесення МАФів проводиться на законних підставах. Його виконують “підрядники”, оскільки наявних у мерії ресурсів недостатньо. Чиновник стверджує, що підрядники для виконання робіт наймають “охорону”, яка “змушена носити балаклави через острах помсти власників незаконних ринків”.

Використання владою силових методів може призвести до відповідної реакції з боку підприємців, серед яких є учасники бойових дій. Уже неодноразово траплялися підпали техніки підрядників. Експерти не виключають застосування вогнепальної зброї підприємцями, що захищають свою власність. Обстановку розпалює те, що на багатьох місцях після знесення незабаром з’являються нові МАФи, що належать особам, близьким до влади й правоохоронних органів, незважаючи на заяви влади про те, що з 2011 року нові дозволи не видавалися.

Те, що відбувається в Києві, можна розцінити як переділ столичного ринку організованої і стихійної роздрібної торгівлі. Підпал ринку на метро “Лісова” – класичний метод “зачистки території” перед захопленням об’єкта. Угруповання, близьке до влади, послідовно знищує конкурентів, підминає під себе ринки й торгові ряди. При цьому страждають підприємці – орендарі торгових павільйонів, а гроші все одно йдуть повз міського бюджету до кишень чиновників.