Як прийняти бюджет України 2017 року? Звичайно ж, уночі!

Бюджетний процес, що, як здавалося, уперше за довгі роки пройде без ускладнень, затягнувся до останніх днів парламентської сесії. Депутати Верховної Ради в авральному режимі прийняли низку законів, на яких ґрунтувалися статті бюджету. І тільки о 4 годині ранку бюджет України 2017 було проголосовано у цілому. Його було прийнято внаслідок підкилимних домовленостей і розділу фінансових потоків між партіями та їх бенефіціарами олігархами.

Бюджет України 2017 – кіт у мішку

Бюджетна ніч Верховної Ради

Бюджетна ніч Верховної Ради

Більшість із законів, включаючи закон про бюджет, були проголосовані без ретельного розгляду одразу у кількох читаннях після внесення поправок “з голосу”. Безумовно, торги за окремі статті бюджету продовжилися й після “формального” голосування в сесійній залі, оскільки остаточного тексту законопроекту депутати не бачили. На парламентському сайті він не з’явився навіть після того, як був підписаний головою Верховної Ради Парубієм. Про це свідчить історія проходження документа чере парламент. 

Ні парламент, ні президент не мають наміру змінювати подібний метод прийняття бюджету. Але ж це дає можливість внести корупційні правки поза правовим полем навіть після голосування.

Анонсований розмір дохідної частини бюджету 721 млрд грн (близько $27 млрд), видаткової 790 млрд грн (близько $30 млрд). Запланований дефіцит бюджету 8 % або 77,5 млрд грн ($2,9 млрд).

Протиснути бюджет = купити депутатів

Результати голосування за бюджет України 2017 року

Результати голосування за бюджет України 2017 року

За законопроект голосували не тільки партії правлячої коаліції, але й Радикальна партія, фракції “Відродження” та “Воля народу”, а також деякі позафракційні депутати. Дружне голосування депутатів “групи Коломойського” дозволяє припустити, що домовленості олігарха із президентом, про які розповів колишній глава Приватбанку Дубілет, дійсно існують. Судячи з усього, були задоволені й побажання лідера Радикальної партії Ляшка. Проти проекту бюджету України на 2017 рік голосували фракції Батьківщина та Опозиційний блок.

Деякі експерти вважають, що затягування розгляду і перенесення голосування на останні передноворічні дні було не випадковим. Владі треба було забезпечити позитивний для себе результат і протиснути до документу окремі  “ласощі” таким чином, щоб ніхто на це не звернув уваги. Тим більше, що депутати вже налаштували себе на довгі новорічні канікули.

Ухвалення бюджету відкриває шлях до отримання наступного траншу кредиту розширеного фінансування МВФ. Проте гарантій його отримання найближчим часом уряд не має. Інші вимоги Фонду – прискорена приватизація державних підприємств, реформа пенсійної системи, введення ринку землі та реальні успіхи у боротьбі із корупцією – так і не виконано.