Мінімальна зарплата 3200 грн – максимальний тиск на підприємців

Мінімальна зарплата з 1 січня 2017 року становить 3200 гривень. Базарний економіст прем’єр-міністр Гройсман погрожує карати підприємців, які не платитимуть таку зарплату. Але чи створені умови для такого підвищення? чи витримає економіка чергові експерименти? Чи головна мета – просто заткнути дірки у бюджеті? Ми досі так і не побачили жодних обґрунтувань про мінімалку у 3200 грн.

Ми здобули © Мінімальна зарплата у 2017 році становитиме 3200 грн

Прем’єр-міністр Гройсман заявив, що одними з основних завдань уряду в 2017 році буде зростання економіки та “визначення умов для зростання зарплат українців”. Підняттям мінімальної зарплати до 3200 грн уряд планував різко збільшити платежі до бюджету за рахунок зростання надходжень від податків із заробітної плати та єдиного соціального внеску (ЄСВ). Крім того, велика частина податків і зборів прив’язані саме до мінімальної зарплати.  Тому з 1 січня 2017 року вони стануть серйозним додатковим навантаженням на населення.

Уряд резонно вважає, що значна кількість працюючих офіційно не оформлені, більш того, реальна заробітна плата набагато вища від офіційної і виплачується роботодавцями “у конвертах”. Віце-прем’єр-міністр Розенко повідомив, що із 26 млн осіб працездатного віку (на його думку, це вік від 15 до 70 років) офіційно працевлаштовані лише 16 млн.

Дефіцит бюджету Пенсійного фонду становить понад 140 млрд грн. Як і в попередні роки, він буде покритий за рахунок випуску облігацій держпозики та викупу їх державними банками. Зростання самозайнятості населеннямогло би послабити навантаження на бюджет.  Проте законодавчі нововведення, зокрема, вимога сплати ЄСВ приватними особами-підприємцями навіть за відсутності доходів, спричинила масове припинення їх діяльності. Після оголошення про це, за даними OpenDataBot, припинили діяльність 128402 підприємці. А усього за два останні тижні 2016 і два тижні нинішнього року– 158 тис. підприємців. Більшість із них з’являться на ринку праці, частина працюватиме “у чорну”, без сплати будь-яких податків. У кінцевому рахунку, після законодавчих нововведень навантаження на бюджет, швидше за все, не знизиться, а зросте.

Підвищення мінімальної зарплати до 3200 гривень уже призвело до диспропорцій у виплатах бюджетникам, зокрема, зрівнялися зарплати лікарів і медсестер. Крім того, фонд заробітної плати у багатьох бюджетних організаціях залишився на минулому рівні, що змушує їх керівників скорочувати співробітників і переводити їх на неповні ставки та неповний робочий день. Збільшення фонду оплати праці бюджетним працівникам держбюджетом на 2017 рік не передбачено. Хоча віце-прем’єр-міністр Розенко й обіцяє не допустити подібних випадків та оголосив про створення міжвідомчої комісії із забезпечення виконання рішень щодо підвищення рівня оплати праці

Гройсман – каратель підприємців

Як єдиний метод розв’язання проблеми виплати мінімальної зарплати Гройсман вбачає посилення покарання у разі відходу підприємців у тінь. Він заявив про створення найближчим часом робочих груп для моніторингу ситуації із нарахуванням і виплатою зарплат. Гройсман закликав співробітників “стукати” на роботодавців та обіцяв створити для цього “комунікаційні можливості”. Законодавчими нововведеннями право перевірки підприємств і підприємців дано не тільки інспекціям з праці, а й органам місцевого самоврядування. Штрафи за відмову допускати інспекторів на територію підприємств, а також за повну або часткову несплату ЄСВ стали драконівськими.Мінімальна зарплата чи зарплата "у конвертах"? питання виживання економіки

При цьому прем’єр-міністр стверджує, що поліпшення добробуту громадян буде досягнуто за рахунок створення нових робочих місць. За його словами, він не має наміру утримувати службу зайнятості та безробітних, а “збирається дати людям роботу та нормальну зарплату”. Однак, замість поліпшення бізнес-клімату, розвитку індивідуального підприємництва та самозайнятості, уряд намагається закрити дірки в бюджеті, “закручуючи гайки”. А остаточним цвяхом у труну малого бізнесу може стати скасування із початку 2018 року спрощеної системи оподаткування та єдиного податку, яку уряд заклав у проект змін до меморандуму про співпрацю з МВФ.

Більшість експертів переконані, що посилення податкового тиску може дати лише короткочасний ефект. У кінцевому рахунку, ручне управління економікою та посилення фіскального навантаження без будь-яких “пряників” для підприємців спричинять згортання ділової та інвестиційної активності, уповільнення економічного зростання і, врешті-решт, зниження надходжень до бюджету. А це критично з урахуванням того, що економіка країни тримається на плаву лише за рахунок зовнішніх і внутрішніх запозичень.

І головне. Де, насамкінець, економічне обґрунтування розміру мінімальної зарплати? І чому саме 3200 грн? А не 3217 чи 4011?