Списки Савченко: Заручники чи полонені?

“Списки Савченко” поламали усю “хитру політику” української влади.  Який статус у людей, яких утримують “бойовики”? Заручники чи полонені? Питання, що саме відбувається на Донбасі –ключове. Антитерористична операція? Війна з Росією? Громадянська війна? Від відповіді на нього залежить спосіб вирішення проблеми повернення людей з полону “ДНР” і “ЛНР”.

Торгівля заручниками у самому розпалі

Питання про повернення осіб, що захоплені та утримуються бойовиками “республік” ОРДЛО, – украй болюче для суспільства. Особливо, коли йдеться про полонених військовослужбовців, яких піддають знущанням і тортурам. Але крім військових, у підвалах “міністерств держбезпеки” “ДНР” і “ЛНР” перебуває велика кількість інших людей, у тому числі бізнесменів. Обмін полоненими та “заручниками” із самого початку війни став прибутковим бізнесом і використовується як бойовиками, так і Росією для тиску на Україну. Показово, що з української сторони на переговорах у Мінську зі звільнення “заручників” бере участь проросійський політик Медведчук. В останні місяці на цій темі активно піариться депутат Савченко. Її було звільнено із російської в’язниці в обмін на двох офіцерів російського спецназу, що були захоплені в ході бою в Луганській області.Заручники-полонені чекають на звільнення

Процес обміну прихований від громадськості, а його принципи – непрозорі. Українська влада відмовляються оголосити список тих, кого обмінюють, прикриваючись інтересами безпеки “заручників” і їх родичів. При цьому невідомо, кого саме включено до списів осіб, що передаються “бойовикам”. Наприклад, у ньому фігурують прізвища злочинців і вбивць, які не мають жодного стосунку до війни на Донбасі.  Це співробітники “Беркута”, які брали участь у розстрілі Майдану. А ватажок бойовиків “ДНР” Захарченко заявив, що до списків Савченко “потрібно ставитися серйозно”, хоча вони “неповні”.

Списки Савченко

Тому публікація депутатом Савченко списку “заручників” і зниклих без вести, а також осіб, звільнення яких вимагають “республіки”, викликала великий переполох в українських силових структурах. СБУ попередила Савченко про негативні наслідки публікації, проте заборонити це зробити не мала можливості.

Чи допоможуть списки Савчекно звільненню заручників?В оприлюднених Савченко списках громадські активісти виявили загиблих і військовослужбовців, яких уже повернено. Після палких дискусій і обвинувачень у передвзятісті вона заявила, що списки потребують уточнення. За її словами, публікація потрібна для того, аби уникнути спекуляцій як з боку Росії, так й України.  Вона наполягає на тому, що списки потрібно пред’явити на переговорах “нормандської четвірки” та в Мінську й вважає, що їх оприлюднення змусило українську владу працювати над звільненням полонених.

Плата за проїзд

Парламентський комітет з питань нацбезпеки та оборони вирішив виключити Савченко зі свого складу за переговори з терористами. Комітет також звернувся до Генпрокуратури з проханням відкрити щодо неї кримінальне провадження. Рішення про виключення Савченко зі складу комітету поки не затверджено Верховною Радою, у зв’язку з відсутністю кворуму на пленарному засіданні. Савченко залишиться у складі комітету яккнайменш до 7 лютого, дати початку наступної сесії парламенту. Савченко заявила, що шляхом публікації списків намагалася зрушити з мертвої точки процес мінських переговорів.

Невідомо, чи допоможе діяльність Савчинко звільнити українських громадян, утримуваних у “ДНР” і “ЛНР”, але, безсумнівно, що Савченко поламала гру влади, яка передавала бойовикам убивць і колаборантів поза українським правовим полем під приводом “звільнення заручників”. Поки що всі спроби української делегації на мінських переговорах розблокувати процес обміну призводять лише до посилення вимог бойовиків – вони збільшують кількість осіб, яких хочуть отримати взамін українських військовополонених і насильно утримуваних ними громадян. Очевидно, що без вказівки із Москви обмін не відбудеться, а наразі російська влада не вбачає в обміні необхідності, підвищуючи градус напруженості в українському суспільстві.