Блокада ОРДЛО ламає брехню про “Роттердам+” і “ринкові комунальні тарифи”

Блокада залізничних сполучень із невизнаними донбаськими “республіками” ОРДЛО колишніми військовослужбовцями й добровольцями набирає обертів. Загроза втрати прибутку від налагоджених “схем взаємовигідної торгівлі” під прикриттям формули “Роттердам+” призвела до того, що представники влади, у тому числі президент Порошенко, прем’єр-міністр Гройсман, міністри та чиновники навперебій стали робити заяви, що суперечать одна одній, частина з яких була відвертою брехнею. Блокада ОРДЛО виявилася ефективним інструментом тиску на владу.

Брехня про Роттердам+

Блокада показала, що твердження урядів Яценюка та Гройсмана про досягнення енергетичної незалежності від постачання вугілля із Донбасу не мали під собою підстав. Формула вартості вугілля “Роттердам+”, прийнята підконтрольною президенту Порошенку Національною комісією з регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), мала метою диверсифікацію поставок імпортного вугілля з доставкою його із порту Роттердам. Проте, увесь цей час вугілля доставлялося з ОРДЛО, а різницю у розмірі 4-6-кратної вартості видобутку на окупованій території отримували підприємства, що належать олігархові Ахметову, а також чиновникам, що “кришують” цю схему. За оцінками незалежних експертів, формула “Роттердам+” дозволила Ахметову протягом останнього півроку отримати у вигляді надприбутку понад 10 млрд грн. Суми корупційних “відкатів” слабо піддаються оцінці, але також становлять не менш ніж десятки, чи навіть сотні мільйонів доларів.

Блокада ОРДЛО висвітлила тіньові схеми Порошенка і його поплічників

Блокада ОРДЛО розірвала “стійкі економічні зв’язки” між підприємствами, розташованими на окупованій і підконтрольній Україні територіях. Творців “схеми” абсолютно не хвилює, що в бойових діях на фронті щодня гинуть і дістають поранень військовослужбовці та мирні жителі. Вони продовжують вести “business as usual” із “непідконтрольними територіями”. Вагони з вугіллям, металом, різними товарами перетинають лінію фронту в обох напрямках.

Транспортна блокада ОРДЛО паралізувала схему збагачення Порошенка Роттердам+Яскравим прикладом такого бізнесу є схема постачання чорного металу на експорт підприємствами, що належать олігарху Ахметову. Для цього коксівне вугілля, що видобувається в “ДНР” на шахті ім. Засядька в Донецьку, відправляють на Авдіївський коксохімзавод. Там його переробляють на кокс, що поставляється на Єнакіївський металургійний завод, туди також везуть руду із кар’єрів, які працюють на підконтрольній Україні території. З Єнакіївського заводу метал іде до Маріупільського порту на завантаження – також залізницею. Ще один приклад – постачання вугілля “газових марок” із шахт на території, контрольованій Україною, на Зуєвську ТЕС, яка забезпечує електроенергією “ДНР”. Прес-служба корпорації ІСД, яка належить олігарху Таруті та російському банку ВТБ, заявила про повну зупинку виробництва на Алчевському металургійному комбінаті (який знаходиться на території, що контролює “ЛНР”) та готовність до зупинки ще одного підприємства у Кам’янському (Дніпродзержинськ), який залежать від постачання коксу з Алчевська.

За оцінками незалежних експертів, формула “Роттердам+” дозволила Ахметову протягом останнього півроку отримати у вигляді надприбутку понад 10 млрд грн.

Природно, що блокада транспортних шляхів, що руйнує схему торгівлі на крові українських військовослужбовців, була сприйнята в багнети олігархами та владою, що домовилася з ними.

Гройсман заявив, що блокада призведе до масового безробіття – роботу втратять близько 300 тис. чоловік. Президент Порошенко взагалі договорився до того, що безробіття серед шахтарів, що виникло унаслідок блокади, підштовхне їх до участі в незаконних збройних формуваннях бойовиків.

Надзвичайний стан в енергетиці

Із припиненням постачання вугілля з ОРДЛО владі потрібно було терміново прийняти рішення про перебудову роботи енергосистеми в нових умовах і ввести режим надзвичайного стану в енергетиці, інакше наслідки могли виявитися катастрофічними. Порошенко скликав екстрене засідання РНБО і негайно ввів у дію його рішення “Про невідкладні заходи щодо нейтралізації загроз енергетичній безпеці та посилення захисту критичної інфраструктури”.

Указом наказано диверсифікувати постачання вугілля, створити його стратегічний резерв, заборонити експорт антрациту, розробити проекти реконструкції існуючих ТЕС для переведення їх на марки вугілля, що видобувають на неокупованій території. Указ передбачає посилення контролю за переміщенням товарів через лінію фронту та створення переліку товарів, що заборонені до переміщення.

Рішення РНБО виявило, що підприємства олігарха Ахметова не просто забезпечували постачання на свої електростанції дефіцитного антрациту, який видобуто на окупованій території, а й експортували його.

Брехня про “ринкові комунальні тарифи”

Крім того, рішення РНБО продемонструвало страх корумпованих чиновників та олігархів, які отримують мільярдні доходи за рахунок завищення цін на пальне, перед тим, що буде розкрито схему із “справедливими” “ринковими комунальними тарифами” на енергоносії і послуги ЖКГ. Саме тому Кабміну було доручено вивчити “об’єктивність і соціальну обґрунтованість” цих тарифів. Навіть Генпрокуратура “зацікавилась” схемою “Роттердам+”.

Брехня про критично малі запаси вугілля

Ринкові комунальні тарифи виявилися відвертою брехнеюВведення надзвичайного стану в енергетиці не призвело до суттєвих обмежень для споживачів. Прем’єр-міністр Гройсман взяв зобов’язання щодо зменшення споживання антрациту на 6 млн т протягом наступного опалювального сезону. Міністр енергетики Насалик не вважає ситуацію з вугіллям на електростанціях катастрофічною . Також він назвав помилковими повідомлення про критично малі запаси вугілля на складах ТЕС. ЗМІ повідомили, що за час блокади запаси на складах навіть збільшилися на 0,5 млн т. За словами Насалика, його міністерство добре підготувалося до опалювального сезону. До того ж вжиті протягом минулого року заходи дозволили заощадити 3,5 млн т антрациту. Насалик констатував, що енергосистема працює у звичайному режимі, віялових відключень в Україні поки не було, а тимчасове припинення подачі електроенергії до окремих населених пунктів не пов’язане із надзвичайним станом.

Брехня про “віялові відключення”

Віце-прем’єр-міністр Зубко вважає, що віялових відключень удасться уникнути. Для цього буде вжито тих самих заходів, що й у 2014-2015 роках, коли також було оголошено надзвичайний стан в енергетиці. Українські АЕС різко збільшили виробництво електроенергії, частка атомної генерації досягла 60 %, наразі працюють 13 із 15 енергоблоків.

На думку Насалика, альтернативою вугіллю з окупованих територій можуть стати поставки з Росії або ПАР, однак пальне, за його твердженням, коштуватиме вдвічі дорожче. Зубко заявив, що блокада постачання вугілля вигідна Росії, оскільки змусить українські підприємства закуповувати російське паливо, і призведе до зупинки роботи підприємств, що залежать від вугілля з ОРДЛО. Насалик стверджує, що Україна зможе позбутися залежності від антрациту, що видобувається на шахтах окупованого Донбасу, лише за 2,0-2,5 роки.

А що насправді відбувається на лінії фронту?

Жоден із чиновників не відповів на запитання, що ж уряд збирався робити, якби блокаду влаштували не військовослужбовці й добровольці, а “бойовики”, адже альтернативних варіантів постачання антрациту в уряду немає. Крім того, поблизу лінії фронту розташовано 4 великі теплові електростанції – Луганська (Щастя), Миронівська, Вуглегірська (Світлодарський виступ) і Курахівська. Електростанції розташовані в зоні ураження РСЗВ бойовиків і можуть бути виведені з ладу кількома залпами в будь-який момент, що призведе до важких наслідків для енергосистеми. За три роки війни уряд і президент не зробили нічого, аби уникнути подібного катастрофічного сценарію.

Рішення РНБО виглядає вимушеним запізнілим кроком і, на думку більшості експертів, найближчим часом не зможе суттєво змінити ситуацію в енергетиці. Для кардинальних змін у цій галузі потрібні роки та мільярдні інвестиції. Судячи з усього, Порошенко та його оточення вважали, що вже “домовилися” з бойовиками, а побудована за придністровським варіантом схема “економічних зв’язків” буде стійкою та надприбутковою.

Брехня про безальтернативність критичного імпорту вугілля з ОРДЛО

Як тимчасовий захід для порятунку “критичного імпорту” Порошенко запропонував організувати переміщення через “лінію розмежування” жорстко обмеженого асортименту товарів і вугілля, а СБУ взяла на себе зобов’язання розробити новий порядок такого переміщення. Експерти вважають таке рішення надуманим і таким, що спрямоване на збереження існуючої схеми.

Тим часом учасники транспортної блокади ОРДЛО вирішили перекрити ще й автодорогу в Золотому, оскільки, на їхню думку, вона є одним із каналів “контрабанди” до “ЛНР”. Поліція не вважає цей крок перешкоджанням переміщенню вантажів, скільки траса офіційно закрита бойовиками, а контрольний пункт в’їзду-виїзду (КПВВ) на окуповану територію не функціонує.

Розганяти блокувальників боязно, бо можуть почати стріляти

Влада боїться розганяти озброєних блокувальників, тим паче, що вони мають серйозну підтримку серед військових на лінії фронту. Міністр Насалик стверджує, що варіант силового припинення блокування залізничних магістралей на засіданні РНБО не розглядався. Однак у тексті президентського указу є припис про забезпечення безпеки та припинення порушень громадського порядку на об’єктах критичної інфраструктури. До яких, звичайно , належать залізничні шляхи.

Колишній суддя Конституційного суду Шишкін стверджує, що учасники блокади не порушують законів України. На його думку, блокування перевезень через лінію фронту не може бути підставою для притягнення їх до кримінальної відповідальності через відсутність складу злочину.

Окуповані території? Тільки для лохтората!

Проблема з “контрабандою” виникла через правову неврегульованість питання про статус ОРДЛО. Уряд Гройсмана відверто ігнорує засідання парламентських комітетів, на яких розглядається проект закону про визнання “ДНР” і “ЛНР” окупованими територіями. Депутати та експерти стверджують, що влада на третьому році війни не має озвученої стратегії щодо Донбасу та навіть не намагається її розробляти. А чиновники Міністерства у справах окупованих територій проводять ні з ким не узгоджену політику “реінтеграції та економічної взаємодії” із самопроголошеними “республіками” . А президент Порошенко наполягає на тому, що економічні зв’язки з “республіками” мають на меті реінтеграцію цих територій в Україну. На мій погляд, думка про формула Ротердам+з’явилася у Порошенка відразу ж після підписання перших місських домовленостей. А наступні кроки до “придністровізації” ОРДЛО дали можливість цій схемі запрацювати. Саме тому війна не буде припинятися, бо нескінченний “мінский мирний процес” дає Порошенкові можливість безкарного збагачення за допомогою формули Роттердам+.

Чи призведе блокада до будь-яких політичних наслідків, покаже найближчий час. Влада має запас часу у кілька тижнів для врегулювання цього питання, однак, найімовірніше, спробує проігнорувати проблему. Паралельно буде опрацьовано варіанти силового розгону “редуту” на залізниці та маргіналізації “керівників блокувальників”, тим паче, що в їх лавах є відверто одіозні фігури.

Блокування торгівлі з окупантами має серйозну підтримку в суспільстві, і дії влади можуть призвести до різкого загострення політичної ситуації у країні.