Чи дійсно зріс ВВП? А економічна свобода?

Україна опустилася на 166 місце із 178 у рейтингу економічних свобод, що проводиться щороку міжнародною організацією Heritage Foundation, і увійшла до списку країн із депресивною економікою. Але чомусь ВВП росте у доповідях уряду як на дріжжах. Чи не є це відвертою брехнею? Спробуємо проаналізувати разом.

Яка така економічна свобода? Що робити з цим рейтингом? а з цим ВВП?

Однак рейтинг повністю спростовує переможні реляції прем’єр-міністра Гройсмана, який заявив про істотне зростання економіки. Він збігається з оцінками незалежних експертів, які вважають, що стан України погіршується, а економіка тримається на плаву лише завдяки зовнішнім запозиченням. Починаючи з 2017 року виплати міжнародним кредиторам істотно зростуть. А зростання економіки, навіть виходячи із цифр, озвучених Гройсманом, недостатнє для покриття цих виплат.

Крім того, економіку тягне на дно дефіцит бюджету Пенсійного фонду, що зростає. Міністр соціальної політики Рева заявив, що така тенденція пов’язана зі зниженням надходжень від єдиного соціального внеску. Він підкреслив, що рішення про підвищення мінімальної зарплати було прийнято для збільшення надходжень до бюджету від ЄСВ, що, на думку уряду, дозволить зменшити дефіцит Пенсійного фонду. Кабмін так і не наважився оприлюднити домовленості з МВФ про плановану пенсійну реформу. Єдине досягнення, яке чиновники ставлять собі у заслугу, – відмова від збільшення віку виходу на пенсію.

Переговори з МВФ про підписання оновленого меморандуму про співпрацю та надання четвертого траншу кредиту розширеного фінансування все ще не завершено, незважаючи на щоденні заяви уряду про те, що угоду “вже майже підписано”. До кінця лютого Україна навряд чи отримає цей транш.

Точка зору Еріка Наймана

Український фінансовий аналітик Найман поставив під сумнів цифри зростання ВВП, що озвучив прем’єр-міністром Гройсманом у звіті про діяльність уряду за 2016 рік.Ерік Найман

Гройсман стверджує, ґрунтуючись на цифрах Державної служби статистики, що зростання ВВП за останні півроку та за підсумками 2016 року становило 2,2 %, а в четвертому кварталі – навіть 4,7 %, що перевищує очікування експертів і міжнародних організацій. У той самий час, за оцінкою Наймана, яка заснована на даних НБУ, зовнішня торгівля минулого року була глибоко дефіцитною. Більш того, за підсумками року, згідно зі статистикою фінансового регулятора, економіка країни продемонструвала не зростання, а падіння на 4,2 %. Найман вважає, що, на відміну від цифр Держстату, перевірити які неможливо, статистика НБУ визнана міжнародними фінансовими організаціями й точніше відображає реальний стан справ в економіці.